Portugalskie Lagos - plażowa przystań Algarve

by - października 14, 2018

Gdy myślimy o Portugalii w głowie mamy piękne, piaszczyste, słoneczne plaże, uderzające ciepło oraz obijające o brzeg fale Oceanu Atlantyckiego. Brzmi jak raj. Wydaje nam się, że opis ten bardzo dobrze pasuje do Algarve, regionu administracyjnego obejmującego swoją powierzchnią całą południową część kraju. Jego cechą charakterystyczną są plaże otoczone niesamowitymi formacjami skalnymi z piaskowca, z wydrążonymi przez wodę ciekawymi kształtami, często też tworzącymi mini jaskinie. Stolicą regionu jest położone na wschodzie Faro, ale naszą przygodę z południem Portugalii zaczęliśmy od letniskowego i bardzo turystycznego miasta na zachodzie Algarve - Lagos. 


Szukając więcej informacji na temat Algarve napotkaliśmy bardzo wiele stron z rankingami najlepszych tutejszych plaż. To już bardzo dużo mówi z czego najbardziej znany jest ten region. Ale... plaże to tutaj nie wszystko. Tak jak pisaliśmy wyżej, zwiedzanie Algarve zaczęliśmy od Lagos.

Złoty wiek Lagos zaczął się w 1415 r., kiedy Portugalczycy pod wodzą Henryka Żeglarza wyruszyli stąd na podbój Ceuty, rozpoczynając w ten sposób erę wielkich odkryć geograficznych. W następnych latach z portu w Lagos wyruszały odkrywcze wyprawy m.in. do zachodnich wybrzeży Afryki. Obecnie jest to główne miasto i ośrodek turystyczny zachodniej części regionu. Atrakcyjne centrum obejmuje duży obszar przeznaczony wyłącznie dla pieszych, a na wybrzeżu ciągną się plaże jak z bajki, otoczone przez wysokie klify.

Zwiedzanie Lagos polecamy rozpocząć od starego miasta. Zrobiło ono na nas duże wrażenie. Nagle poczuliśmy się, jakbyśmy spacerowali po Hawanie, albo innym karaibskim mieście. Wąskie uliczki wyłożone kostką brukową, wzdłuż których rozchodzą się rzędy palm i drzew cytrusowych oraz niska, biała zabudowa. To wszystko tworzy niesamowity klimat, który żywcem przeniósł nas w klimat Ameryki Łacińskiej. Stare miasto polecamy zwiedzać metodą "świadomego zagubienia się", kręcąc się po uliczkach bez konkretnego planu, ale chłonąc wszystko, co się dzieje dookoła. Sami zobaczcie:


Ale żeby nie było tak zupełnie bez planu polecamy wejść na stare miasto od strony zachodniej i kierować się na wschód w kierunku głównej miejskiej promenady Avenida dos Descobrimentos, wzdłuż której ciągnie się nadbrzeżny pas palm. Napotkamy tutaj Castello de Lagos z murami obronnymi dawniej otaczającymi całe miasto. Po drugiej stronie ulicy stoi Forte da Ponta da Bandeira - niewielka forteca wzniesiona w XVII w. dla ochrony portu. Znajduje się tu wystawa poświęcona wyprawom geograficznym Portugalczyków i kaplica ozdobiona azulejos.


Będąc w tym miejscu staniecie przed wyborem. W Lagos mamy dwa rodzaje plaż. Na wschód od rzeki Bensafrim, za dworcem kolejowym znajduje się gigantyczna, typowo piaszczysta plaża Meia Praia. Ma 4 km długości i dość jednolity charakter. Wygląda ona tak:

Źródło: https://www.algarvetips.com

Ale możemy też wybrać plaże znajdujące się na zachód od rzeki, które są kompletnie innego charakteru. Idąc na południe wzdłuż wybrzeża miniemy długie pasmo zdecydowanie mniejszych plaż, schowanych za wysokimi klifami, tworzących mini zatoczki wśród pięknych formacji skalnych. Każda następna plaża na południe jest ładniejsza od poprzedniej :)


Najbardziej znana tego rodzaju plaża to Praia d'Ana, przez niektórych uważana za najpiękniejszą w Portugalii. Plaża składa się z dwóch części oddzielonych przez skałę schodzącą niemal do wody. Widoki mówią same za siebie:


Ale to jeszcze nie koniec. Jeśli zamiast wylegiwania się na plaży wolicie trochę więcej pospacerować, polecamy odbić w ulicę Estrada da Ponta da Piedade odchodzącą od Avenida dos Descobrimentos. Musimy iść niestety ulicą, ponieważ ze względu na wystające klify wchodzące głęboko do oceanu nie da się przejść tej trasy plażą.

Po drodze można jeszcze zboczyć na niewielką Praia da Batata czy Praia do Pinhao. Na samym końcu Estrada da Ponta da Piedade znajduje się niesamowity przylądek - Ponta da Piedade (z port. Przylądek Miłosierdzia) z latarnią morską. Znajduje się on na 20-metrowym klifie z malowniczymi formacjami skalnymi poszarpanymi przez oceaniczne wody. Woda porozdzierała skałę na kawałki i zostawiła prześliczne groty, jaskinie, zatoczki i przesmyki.


Ponta da Piedade można obejrzeć na dwa sposoby - ze szczytu klifów i z wody. Spacerując po głównym deptaku, plażach czy przystaniach w mieście można natknąć się na wiele ofert rejsów wzdłuż wybrzeża do jaskiń. Ceny zaczynają się od ok. 10 € za osobę. Alternatywą dla wycieczek łódką są kajaki. Oglądanie Ponta da Piedade z małej łódki czy kajaku ma tą zaletę, że można wpłynąć do wielu małych grot wyrzeźbionych w skale. 

Polecamy również

0 komentarze