Wenecja z mniej znanej perspektywy - gdy masz więcej niż jeden dzień

by - stycznia 19, 2018

W poprzednim poście o Wenecji pokazaliśmy Wam najbardziej znane atrakcje miasta, które trzeba zobaczyć przyjeżdżając tutaj chociaż na jeden dzień. Jeżeli jednak udało się Wam wygospodarować przynajmniej jeden dodatkowy dzień w Wenecji to ten post jest dla właśnie dla Was. Wenecja to nie tylko Canale Grande oraz plac św. Marka. To również mnogość zabytkowych kościołów, miejsca związane z przemysłem stoczniowym i rybne markety. Zapraszamy na głębsze poznanie miasta zakochanych.


Arsenał

Na końcu miasta, na wschód od placu św. Marka, góruje Arsenał. Jeszcze kilka wieków temu stanowił on centrum weneckiego przemysłu, m. in. dzięki któremu Wenecja dorobiła się dużego bogactwa. Był swego czasu największą stocznią świata, pełnił też rolę składu broni i spichlerza. W Arsenale powstawały okręty, które brały udział w największych bitwach w historii. Obecnie duża część kompleksu jest niestety opuszczona i zaniedbana. W ostatnich latach podjęto jednak różne inicjatywy w celu ożywienia tego miejsca. Znajduje się tu m.in. morska jednostka wojskowa, dlatego też nie da się wejść głębiej na teren Arsenału, a wejścia strzegą dwie reprezentatywne wieże.


Muzeum Morskie

Obok głównej bramy Arsenału znajduje się wejście do Muzeum Morskiego. Tak naprawdę to muzeum składa się z dwóch części. Obecnie pierwsza z nich, do której wejście znajduje się od strony wybrzeża przy głównym kanale, jest remontowana i nie mogliśmy jej odwiedzić. A szkoda, ponieważ na pięciu piętrach dawnego spichlerza zawarta jest bogata kolekcja przyrządów do nawigacji, map, obrazów i rycin, mundurów czy modeli. Udało nam się za to odwiedzić drugą część wystawy, która znajduje się w tzw. Hali Statków (obok bramy Arsenału). Przedstawione są tam łodzie i statki weneckie z różnych okresów. Polecamy tutaj zajrzeć szczególnie dla kilku perełek. M.in. jest tutaj wystawiona złocona, bogato dekorowana barka, w oryginalnej skali, służąca do honorowych przepływów najważniejszych osobistości, niesamowicie długie barki transportowe, czy też piękna łódź służąca do przewozu zmarłych.


Rynek Rialto

To dawne centrum handlowe Wenecji, istnieje od ponad 700 lat. Był podzielony na kilka części, w których sprzedawano różne produkty od wyrobów złotniczych przez warzywa i owoce po ryby i mięso. Świadczą o tym zachowane do dziś nazwy poszczególnych części targu. Do dziś sprzedawane są tu różne produkty na rynku owocowo-warzywnym i rybnym. Na jednej ze ścian budynku targu rybnego umieszczona jest tablica z wymiarami różnych gatunków ryb, jakie mogły być tu sprzedawane. Do dnia dzisiejszego zabudowania rynku bardzo dobrze się zachowały, a dodatkowo unoszący się rybny zapach pozwala nam sobie wyobrazić życie rynku Rialto w czasach swojej świetności.


Kościoły weneckie

Kościół św. Mojżesza - jego bogato zdobiona fasada dominuje nad placem San Moise, stanowiąc jeden z najbardziej ozdobnych przejawów weneckiego baroku. Dekoracje rzeźbiarskie na fasadzie piętrzą się na kilku poziomach.
Kościół Santa Maria del Giglio - fasada kościoła. zgodnie z życzeniem weneckiego kapitana Antonia Barbaro, który odniósł liczne zwycięstwa militarne, jest pomnikiem oddającym hołd jemu i jego rodzinie (skromny człowiek trzeba powiedzieć). Tworzą go dwie kondygnacje z kolumnami i rzeźbami przedstawiającymi m.in. członków rodziny Barbaro. W dolnej części znajdują się płaskorzeźby ukazujące 6 miast: Zadar, Kandię, Padwę, Rzym, Korfu i Split, w których Barbaro odniósł sukcesy wojskowe. Kolejny przykład bardzo ozdobnego weneckiego baroku.

Kościół Santa Maria del Giglio
Kościół św/ Mojżesza

Kościół Santa Maria della Salute - można powiedzieć, że kościół ten jest jednym z punktów orientacyjnych na mapie miasta. Stoi przy przy samym wylocie Canal Grande. Rozciąga się z niego świetny widok na otwartą część laguny. Salute to jeden z wielu kościołów wotywnych w Wenecji, wzniesiony w podziękowaniu za uwolnienie miasta od epidemii dżumy.


Kościół św. Barnaby - a bardziej plac św. Barnaby, na którym góruje fasada kościoła o tej samej nazwie. To na tym placu ze studzienki wyszedł z kanałów Indiana Jones i jak gdyby nigdy nic zachłysnął się klimatem Wenecji wypowiadając słowa "Ach Wenecja". Dla fanów filmowych pozycja obowiązkowa.

Źródło: https://vignette.wikia.nocookie.net

Kościół św. Pantaleona - kościół ten zdecydowanie można nazwać najbardziej nieoczekiwaną niespodzianką Wenecji. Charakteryzuje się niedokończoną fasadę z cegieł i to co widzimy na zewnątrz w żadnym wypadku nie zapowiada tego, co zobaczymy w środku. Nie służy to niestety przyciąganiu odwiedzających. Wnętrze jest bogato udekorowane dziełami malarskimi, ale najbardziej wyjątkowe jest sklepienie przedstawiające Męczeństwo św. Pantaleona. Niesamowity rozmach oraz efekt trójwymiarowości to główne jego cechy. W kościele zastosowano fajny sposób na zarobek. Domyślnie sklepienie nie jest oświetlone, ujrzymy je dopiero, gdy zapłacimy pieniążkiem (50 eurocentów). Ale naprawdę warto, zresztą zobaczcie sami:

Źródło: https://en.wikipedia.org

Laguna wenecka to oczywiście nie tylko Wenecja. Mamy tutaj rozsianych wiele mniejszych i większych wysepek, większość słabo zaludnionych. Najbardziej znane są trzy wyspy: Burano, Murano oraz Lido. Niestety nie udało nam się na nich postawić stopy, ale bez problemu można się na nie dostać tramwajami wodnymi. Byliśmy w Wenecji przez dwa dni i niestety nie starczyło nam czasu na zwiedzenie tych wysp. Dlatego jeśli mielibyście więcej czasu niż weekend na Wenecję to serdecznie polecamy, żeby ujrzeć małomiasteczkowe życie na wodzie, bez zgiełku turystów. Każda z trzech wspomnianych wysepek posiada swoje unikatowe cechy.


Wyspy laguny weneckiej

Wyspa Burano
Nazywana wyspą koronek i tysiąca kolorów, leży ok. 11 km na północny-wschód od głównej wyspy Wenecji. Wśród kolorowych, zacisznych uliczek pełnych sklepów z koronkami można tu odpocząć od zgiełku miasta i tłumów turystów. Rybacka wysepka wita podróżnych pięknymi kolorami różnobarwnych budynków. Według legendy mieszkańcy malowali swoje domy na żywe kolory, aby łatwo rozpoznać je od strony morza, wracając z połowów w mgliste dni.

Źródło: https://upload.wikimedia.org

Wyspa Murano
To najbardziej zaludniona wyspa północnej laguny. Znana jest przede wszystkim z produkcji szkła, której korzenie tradycji sięgają 1291 r., kiedy przeniesiono tutaj fabryki z obawy przed pożarami. Warto wstąpić do jednej z wielu wytwórni, w większości można zobaczyć piece szklarskie, w niektórych organizowane są krótkie pokazy produkcji szkła.

Źródło: https://upload.wikimedia.org

Wyspa Lido
Ten długi na 12 km pas lądu, razem z Isola di Pellestrina, stanowi naturalny wał ochronny Wenecji, oddzielający lagunę od Adriatyku. Znajdują się tutaj ekskluzywne hotele i oblegane plaże. Najbardziej znane miejsca na wyspie to nadmorska promenada, przy której znajduje się budynek kasyna oraz Palazzo del Cinema, który jest główną siedzibą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Źródło: https://upload.wikimedia.org

Informacje praktyczne na koniec:
Muzeum Morskie - godziny otwarcia: 8:45 - 17:00 (muzeum zamknięte w marcu z powodu prac konserwatorskich); ceny biletów: normalny - 5 €, ulgowy - 3,50 €. Więcej informacji na stronie.
Mapę, na której zaznaczyliśmy opisywane miejsca znajdziecie w Informacjach Praktycznych o Wenecji.

Polecamy również

0 komentarze