Londyn - porady praktyczne

by - kwietnia 19, 2018

W tej notce spisaliśmy wiele informacji praktycznych, którą pomogą Wam dobrze zaplanować wyjazd do Londynu. Mamy nadzieję, że przydadzą się one Wam, ponieważ Londyn jest miastem dużym, gwarnym, w którym dużo się dzieje, a równocześnie nie jest też miastem tanim. Dlatego polecamy dobrze zaplanować wyjazd, ponieważ do zobaczenia w angielskiej stolicy jest naprawdę dużo (miejsca warte zobaczenia przedstawiamy na mapce na końcu notatki), a łatwo przy tym stracić dużo swoich funduszy. Korzystajcie :)




Jak dojechać do Londynu?

Do Londynu najszybciej dostaniemy się oczywiście samolotem. W pobliżu londyńskiej metropolii znajduje się 5 dużych portów lotniczych: London City Airport, Heathrow, Gatwick, Stansted oraz Luton. Bezpośrednie loty do stolicy Wielkiej Brytanii organizują zarówno tanie jak i te droższe linie lotnicze z wielu miast Polski:
  • London Luton - tanie linie WizzAir: Gdańsk, Katowie, Lublin, Olsztyn, Poznań, Warszawa Chopin, Wrocław; tanie linie Ryanair: Bydgoszcz, Rzeszów,
  • London Stansted - tanie linie Ryanair: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa-Modlin, Wrocław,
  • London Heathrow - linie PLL Lot: Warszawa Chopin, linie British Airways: Kraków, Warszawa Chopin
  • London Gatwick - tanie linie lotnicze EasyJet: Kraków.
Lotnisko London Luton położone jest ok. 55 km na północ od centrum Londynu. Do dyspozycji pasażerów jest dwupiętrowy terminal z wieloma kawiarniami, restauracjami, sklepami, dostępem do Internetu i innymi udogodnieniami. Plan terminalu można podejrzeć tutaj.
Jak z lotniska dostać się do miasta? W zależności od zasobności portfela mamy kilka opcji do wyboru:
  • taksówka - zdecydowanie najdroższa opcja. Postój taksówek znajduje się przed terminalem przylotów. Cena za kurs to ok. 55-70 £,
  • pociąg - stacja kolejowa (Luton Airport) znajduje się ok. 3 km od lotniska. Z lotniska kursuje tam bezpłatny autobus (Luton Airport Shuttle). Koszt przejazdu pociągiem to ok. 14 £ np. liniami kolejowymi National Rail,
  • autobus - według nas to najwygodniejsza opcja. Do Londynu, spod samego terminalu, jeżdżą przewoźnicy Green Line (dojazd do Victoria Coach Station m.in. przez Finchley Road, Baker Street, Marble Arch, cena biletu normalnego to 11 £ w jedną stronę, 17 £ w obie, bilet studencki odpowiednio 7,50 £ i 12 £), Terravision (dojazd od Victoria Coach Station m.in. przez Finchley Road, Baker Street, Marble Arch, cena biletu normalnego w jedną stronę ok. 11 £), National Express (dojazd od Victoria Coach Station m.in. przez Finchley Road, Baker Street, Portman Square, Marble Arch, cena biletu normalnego w jedną stronę ok. 12 £) oraz EasyBus (dojeżdża również do Victoria Coach Station m.in. przez Baker Street, a bilet kosztuje średnio 6 £).
Więcej informacji na stronie.

Lotnisko London Stansted położone jest ok. 60 km na północny-wschód od centrum metropolii. Składa się z jednego głównego terminalu i trzech subterminali. Ryanair obsługiwany jest na środkowym i prawym z nich. Mapę terminali można podejrzeć tutaj.
Jak z lotniska dostać się do centrum miasta? Tu też mamy trzy opcje do wyboru:
  • taksówka - wygodnie, ale znowu bardzo drogo. Postój taksówek znajduje się przy terminalu. Cena za kurs zaczyna się od ok. 40 £,
  • pociąg - najszybsza opcja w dostaniu się do miasta z tego lotniska. Stacja kolejowa znajduje się przy terminalu i odjeżdża z niej pociąg m.in. Stansted Express (dojazd do  stacji London Liverpool Street, cena biletu normalnego w jedną stronę zaczyna się od 7 £) albo National Rail (dojazd do  stacji London Liverpool Street, cena biletu normalnego w jedną stronę ok. 17 £)
  • autobus - tutaj znowu mamy kilku przewoźników do wyboru. Są to m.in. National Express, EasyBus i Terravision. Wszystkie autobusy kursują do stacji Victoria Coach Station. Bilety normalne w jedną stronę u każdego z przewoźników są następujące: ok. 12 £ (NE), ok. 8 £ (EB) i 10 £ (T).
Więcej informacji na stronie.

Lotnisko London Heathrow (największe w Europie) znajduje się ok. 25 km na zachód od centrum miasta. Posiada 4 terminale lotnicze. Terminale 2, 3 (znajdujące się blisko siebie), połączone są podziemnym pasażem, natomiast do 4 i 5 dojedziemy darmową kolejką lub autobusami. Plan terminali dostępny jest tutaj.
Jak z lotniska dostać się do centrum miasta? Tu mamy cztery opcje do wyboru:
  • taksówka - postoje taksówek znajdują się przy każdym z terminali. Jazda typową, czarną londyńską taksówką to koszt 48-90 £.
  • metro - port lotniczy znajduje się na końcu granatowej linii metra Piccadilly. Jest to szybki i tani sposób na dostanie się do miasta. Jednorazowy bilet do centrum Londynu kosztuje 6 £. Jeśli posiadamy kartę Oyster (o niej piszemy poniżej) za bilet zapłacimy 5,10 £ (pon-pt 6:30-9:30) lub 3,10 £ (w pozostałym czasie),
  • pociąg - to najszybszy środek transportu pomiędzy lotniskiem a centrum miasta. Do wyboru mamy trzech przewoźników: Heathrow Express (dojazd do stacji London Paddington ok. 30 min, cena biletu normalnego w jedną stronę 10,30 £), National Rail (dojazd do stacji London Paddington ok. 30 min, cena biletu normalnego w jedną stronę 10,30 £) i Heathrow Connect (dojazd do stacji London Paddington, cena biletu normalnego w jedną stronę ok. 20 £)
  • autobus - autobusy odjeżdżają z Dworca Centralnego i spod terminali. Do wyboru mamy takich przewoźników jak: National Express (dojazd do stacji Victoria ok. 1 godz., cena biletu normalnego w jedną stronę 12,50 £), Megabus (dojazd do stacji Victoria, cena biletu normalnego w jedną stronę ok. 5 £). Na lotnisko jeżdżą również autobusy komunikacji miejskiej. Bilet z kartą Oyster to 1,50 £.
Więcej informacji na stronie.

Lotnisko London Gatwick znajduje się ok. 45 km na południe od centrum miasta. Posiada dwa terminale pasażerskie: północny i południowy. Połączone są specjalną, darmową kolejką Gatwick Airport Transit. Mapę terminali można podejrzeć tutaj.
Jak z lotniska dostać się do centrum miasta? Tu znowu mamy trzy opcje:
  • taksówka - postoje taksówek znajdują się przed oboma terminalami. Przejazd do centrum miasta to koszt ok. 90 £,
  • pociąg - stacja kolejowa znajduje się przy południowym terminalu pomiędzy przylotami i odlotami. Lotnisko obsługiwane jest przez pięciu przewoźników: Gatwick Express (dojazd do stacji Victoria ok. 30 min, cena biletu normalnego w jedną stronę ok. 17 £), Southern (dojazd do stacji Victoria, cena biletu normalnego w jedną stronę ok. 16 £), Thameslink (dojazd do stacji London Bridge ok. 30 min, cena biletu normalnego w jedną stronę ok. 10 £), National Rail (dojazd do stacji Victoria, cena biletu normalnego w jedną stronę ok. 16 £) oraz Great Western Railway (dojazd do stacji Victoria, cena biletu normalnego w jedną stronę ok. 12 £),
  • autobus - główny przystanek autobusowy znajduje się na poziomie 0 południowego terminalu. Do wyboru mamy takich przewoźników jak: EasyBus (dojazd do centrum Londynu przez stację Victoria ok. 1,5 h, cena biletu normalnego w jedną stronę ok. 8 £) oraz National Express (dojazd do stacji Victoria, cena biletu normalnego jednorazowego ok. 8 £).
Więcej informacji na stronie.


Komunikacja miejska

Za transport publiczny w Londynie odpowiada firma Transport for London (TFL). Stolica Wielkiej Brytanii to bardzo duża metropolia, dlatego warto przed wyjazdem zapoznać się ze sposobami płatności za bilety, mapą komunikacji, rodzajami środków transportu. Poniżej przedstawiamy informacje, które na pewno przydadzą się w poruszaniu się po mieście komunikacją zbiorową.

Londyn, jak większość stolic w Europie, podzielony jest na strefy (których jest 9).  Im dalsza strefa, tym dojazd do niej jest droższy. Dlatego warto zastanowić się, czy lepiej zapłacić trochę więcej pieniędzy za nocleg, czy mieszkać gdzieś dalej, ale liczyć się z wyższymi opłatami za transport. Wszystkie najważniejsze atrakcje miasta zlokalizowane są w strefach 1-2 (nawet Królewskie Obserwatorium w Greenwich). Będąc w Londynie mieszkaliśmy w przyjemnym hostelu na obrzeżach 2. strefy (przy stacji metra Earl's Court na zachodzie).
Poniżej wrzucamy mapę stref Londynu razem ze schematem komunikacji miejskiej (metro i pociągi):

To co nas najbardziej zaskoczyło w związku z komunikacją to różne ceny biletów w zależności od pory dnia w jakiej podróżujemy. W Londynie (i chyba w całej Wielkiej Brytanii) w czasie, gdy ludzie jadą do i wracają z pracy, ceny biletów są droższe. Okres ten nazywa się Peak (okres szczytowy) i trwa od poniedziałku do piątku w godzinach 6:30 - 9:30 i 16:00 - 19:00. W pozostałym czasie, w tym także w weekendy, mamy tzw. Off-Peak, kiedy ceny za przejazdy są niższe.

Jeśli planujecie wyjazd do Londynu, na pewno nie będzie to jednodniowy wyjazd. Dlatego nie polecamy kupowania biletów kartonikowych, które są bardzo drogie. Warto zainteresować się kartą Oyster, która działa w systemie 'Pay as you go'. Na czym to polega? Na kartę wpłacamy określoną kwotę pieniędzy, która będzie wykorzystywana podczas naszych kolejnych przejazdów. Za wydanie karty należy wpłacić depozyt w wysokości 5 £ (o taką sumę zostanie pomniejszona pierwsza wpłacona kwota). Jeśli wiemy, że nie wrócimy do Londynu (a przynajmniej nie w najbliższym czasie), kartę można zwrócić i odzyskać depozyt. Jednak jest to możliwe jedynie, gdy na karcie mamy kwotę nie przekraczającą 10 £. Zakup i oddanie karty możemy załatwić w automatach, które znajdują się m.in. na każdej stacji metra (płatność gotówką i kartą).

Jeszcze kilka słów o systemie 'Pay as you go'. Mając kartę Oyster za każdym razem wchodząc do środka komunikacji: metro (przy bramkach wejściowych i wyjściowych), pociąg (wchodząc na perony), autobus i tramwaj (pierwszymi drzwiami) odbijamy ją. Dzięki temu system wie, jaka kwota powinna zostać pobrana z sumy zgromadzonej na karcie. To, co jest bardzo dobre w tym systemie, to limity tzw. capping. Korzystając z karty, dziennie nigdy nie zapłacimy więcej niż określona kwota dla danych stref. 
Przykład: pojedynczy przejazd w pierwszej strefie to koszt 2,40 £, natomiast dzienny limit dla stref 1-2 to 6,80 £. Czyli podczas jednego dnia jazdy z naszej karty maksymalnie zostanie zdjęta kwota 6,80 £ (nawet jeśli odbędziemy 5 pojedynczych przejazdów).

Istnieją również bilety okresowe tzw. Travelcards. Umożliwiają podróżowanie bez limitów, dowolnym środkiem transportu w określonym czasie w wybranej strefie. Mamy kilka rodzajów takich biletów: dzienny, tygodniowy, miesięczny lub roczny. Jego cena zależy od okresu czasu i stref, na których jest ważny. Przykładowo, cena biletu jednodniowego normalnego dla strefy 1. wynosi 12,70 £ (dla porównania w systemie 'Pay as you go' zapłacimy maksymalnie 6,80 £. Dokładną rozpiskę cenową biletów dla osoby dorosłej można znaleźć tutaj. Trzeba także pamiętać, że bilet Travelcards jest ważny do godziny 4:30. Co to oznacza? Jeśli mamy bilet jednodniowy i użyliśmy go po raz pierwszy o godzinie 14:00, jest on ważny nie 24-godziny, a do 4:30 kolejnego dnia, czyli w tym przypadku 14,5 godziny.
Więcej informacji na stronie.



Zniżki turystyczne

Londyn do tanich miast niestety nie należy. Jeśli planujecie intensywne zwiedzanie atrakcji nie tylko z zewnątrz, karta The London Pass może być dobrym rozwiązaniem. Karta dzieli się na dwie grupy: sama karta i karta + bilet na komunikację miejską. Obie wersje dostępne są w wariancie dla dorosłych i dla dzieci (wiek 5-15 lat) w różnych przedziałach czasowych: 1-dniowy, 2-, 3-, 6- i 10-dniowym. Cena dla osoby dorosłej w zależności od wariantu waha się pomiędzy 69 £ a 202,20 £. The London Pass umożliwia m.in. darmowy wstęp do ok. 60 obiektów (Twierdza Tower, Westminster Abbey, Katedra św. Pawła, HMS Belfast i inne), jednodniowe zwiedzanie miasta autobusem Hop-On-Hop-Off, zniżki do wielu restauracji i sklepów, a także wstęp bez stania w kolejkach do wybranych atrakcji.
Więcej informacji na stronie.



Co warto zobaczyć?

Polecamy również

0 komentarze