Barcelona - porady praktyczne

by - lutego 18, 2015

Barcelona - miasto bardzo popularne wśród turystów nie tylko z Polski czy Europy, ale również całego świata. Dla nas na pewno pozostanie miejscem szczególnym. To do stolicy Katalonii odbyliśmy nasz pierwszy lot samolotem (i stres z tym związany), poznaliśmy dość odmienną od naszej kulturę i jakby nie patrzeć byliśmy na drugim krańcu Europy :). Zanim jednak opiszemy naszą barcelońską przygodę, chcielibyśmy przedstawić Wam kilka cennych (mamy nadzieję) informacji, które przydadzą się każdemu zagubionemu turyście.


Jak dojechać do Barcelony?

W okolicach Barcelony znajdują się dwa porty lotnicze. Po pierwsze mamy Barcelona International Airport, nazywane potocznie El Prat. Jest to główne lotnisko miasta i całej Katalonii. Znajduje się ono ok. 15 km od centrum. Drugie to Girona Costa Brava Airport, które położone jest 12 km na południowy-zachód od Girony i ok. 100 km od Barcelony.
Do stolicy Katalonii najłatwiej dolecieć tanimi liniami Ryanair i Wizzair:


Sami wybraliśmy lot z Wrocławia do Girony Airport (udało się upolować dużą zniżkę na przelot w obie strony :). Stamtąd do Barcelony możemy dotrzeć na dwa sposoby:
  • transport autobusami Barcelona Bus/Sagales, które dojeżdżają do dworca autobusowego Estació del Nord. Jest to bardzo wygodna opcja, którą sami wybraliśmy, ponieważ przyjazdy/odjazdy skorelowane są z przylotami/odlotami samolotów. Bilety można kupić w kasie na parkingu (po wyjściu z lotniska należy skręcić w prawo) lub przez stronę przewoźnika (CENA: 15 Euro bilet pojedynczy, 25 Euro w obie strony),
  • dojazd do dworca kolejowego w Gironie i stamtąd pociągiem dojechać do Barcelony (można również wykorzystać wspomniane wyżej linie autobusowe).
Jeśli natomiast wybierzecie lądowanie na głównym lotnisku, dojazd do miasta jest znacznie prostszy i oczywiście tańszy (oprócz ostatniego punktu :):

  •  pociągi podmiejskie/kolej Renfe - odjazdy co ok. 30 min (w nocy rzadziej). Możemy dojechać nimi do stacji Passeig de Gràcia, skąd zieloną, żółtą i fioletową nitką metra dotrzemy praktycznie w każde miejsce w mieście. Zaletą tego środka transportu jest na pewno fakt, że używamy tego samego biletu TMB (barcelońska komunikacja miejska), co do metra, autobusów, tramwajów itd. w pierwszej strefie,
  • autobusy - linia 46 (dojazd do Plaça d'Espanya), nocna linia N17 (dojazd do Plaça de Catalunya). Tutaj również obowiązują bilety TMB,
  • aerobus - specjalny bus dla turystów, który kursuje pomiędzy lotniskiem a Plaça de Catalunya. Odjazdy każdego dnia co 10-20 min.,
  • taxi - opcja zdecydowanie najdroższa, która na pewno uszczupli znacznie nasze portfele.
Dokładny rozkład pociągów i autobusów można znaleźć na stronie.


Komunikacja miejska


To praktyczny i szybki sposób na poruszanie się po mieście. Metro i miejska linia kolejowa FGC (która jest zintegrowana z metrem) pozwalają dotrzeć praktycznie w każdy zakątek miasta (sami używaliśmy ich najchętniej;jedyny przejazd autobusem jaki wykonaliśmy był na wzgórze Montjuïc, aby dać odpocząć zmęczonym nogom :). Poniżej mapka przedstawiająca sieć tych dwóch wspaniałych tworów:


http://www.tmb.cat/ca/c/document_library/get_file?uuid=c8996f6c-8ad5-4d21-b59b-faf9fceebd80&groupId=10168

Bilety komunikacji miejskiej w Barcelonie podzielone są na strefy, których jest 6. Jeśli zamierzacie poruszać się tylko po mieście przez cały czas będziecie w 1 strefie. Natomiast wyjeżdżając poza stolicę Katalonii warto sprawdzić, w której strefie znajduje się miejsce docelowe naszej podróży i kupić odpowiedni bilet. Poniżej mapka, która przybliży Wam strefy (czyli tzw. Zony):


http://www.tmb.cat/en/mapa-de-zones

W Barcelonie, tak jak w większych polskich miastach, istnieje zintegrowany system biletów. Mając jeden bilet możemy podróżować metrem, tramwajem, pociągiem, autobusem, przesiadając się ile dusza zapragnie (chyba, że mamy bilet jednorazowy, a to ogranicza nasze wojaże). Bilety najlepiej zakupić w automatach, które posiadają opcję języka anielskiego.

A jakie bilety można w ogóle kupić? Poniżej krótka lista (wszystkie dla 1 strefy):

Bilet jednorazowy – jedna podróż dowolnym środkiem transportu bez możliwości przesiadek. CENA: 2,15 Euro.


T-10 (bilet na 10 przejazdów) – każde skasowanie karty daje nam 75 min jazdy z przesiadkami. Ponadto karty można używać w więcej osób (nie testowaliśmy, dlatego nie potwierdzamy tej informacji i nie wiemy jak to do końca działa). CENA: 9,95 Euro.
Wielki minus tego biletu, przykład: wsiadamy do autobusu i kasujemy bilet, rozpoczyna się nasze 75 min jazdy. Następnie chcemy przesiąść się do metra, gdzie musimy niestety skasować bilet (inaczej nie przejdziemy przez bramki, które są o wiele wyższe niż w Warszawie i nie da się ich łatwo przeskoczyć :). To powoduje skasowanie drugiego biletu i rozpoczęcie nowych 75 min...


T-Dia (bilet dzienny) – umożliwia podróż wszystkimi środkami transportu z dowolną liczbą przesiadek do godziny 24 dnia, w którym bilet został skasowany. CENA: 7,60 Euro.


Istnieją również Hola BCN (bilety 2, 3, 4 i 5-dniowe). My skorzystaliśmy właśnie z takiego 3-dniowego biletu, żeby nie martwić się limitami przejazdów. CENA: 20,50 Euro za bilet 3-dniowy.
Więcej informacji o biletach możecie dowiedzieć się z tej strony TMB.

Jeśli jednak macie zamiar jeździć po Barcelonie na gapę, ostrzegamy, że może być to bardzo trudne. Co prawda żadnych kontrolerów biletów (potocznie zwanych kanarami) przez cztery dni naszego pobytu nie spotkaliśmy, ale jak już napisaliśmy wyżej, bramki w wejściach do metra są dość wysokie. Do autobusów natomiast wchodzi się zawsze wejściem koło kierowcy, który skrupulatnie sprawdza czy wszyscy wsiadający mają bilety i czy je kasują!

Zniżki turystyczne

Barcelona Card
Dobrą ofertą dla osób planujących zwiedzać muzea jest ta karta zniżkowa, którą można kupić na 3-5 dni. Daje ona bezpłatny transport publiczny, pociąg na lotnisko, zniżki 9-50% do wielu muzeów i atrakcji, a także niektórych sklepów i restauracji. Można ją kupić w punktach informacji turystycznej lub przez Internet na stronie. CENA: 45 Euro (karta 3-dniowa).


ArTicket Barcelona Opcja dla miłośników sztuki i kultury. Bilet uprawnia do wstępu do 6 najważniejszych muzeów sztuki, m.in. Muzeum Picassa, Fundació Joan Miró. Obowiązuje przez trzy miesiące od daty wystawienia. Więcej informacji na stronie. CENA: 30 Euro. 

Barcelona Bus Turístic 
Opcja dla osób, które albo są bardzo krótko w Barcelonie i chcą zobaczyć jak najwięcej obowiązkowych miejsc, albo dla leniuchów, którym nie chce się spacerować (oba typy muszą mieć i tak sporą ilość gotówki). Autobusy turystyczne kursują bardzo często na trzech trasach. W ramach biletu można podróżować na wszystkich trasach, wsiadać i wysiadać dowolną ilość razy oraz zmieniać linie na niektórych stacjach. Więcej informacji na stronie. CENA: 27 Euro za 1 dzień.

Zniżki studenckie 
To co nas osobiście cieszyło najbardziej :). W większości muzeów i atrakcji udzielane są zniżki na międzynarodowe karty studenckie – ISIC i Euro26.

Minisłownik polsko-kataloński




Mamy nadzieję, że informacje tu zawarte będą przydatne w Waszym planowaniu podróży do Barcelony :). W kolejnych notatkach przedstawimy, jak spędzaliśmy czas w tym wspaniałym mieście i pokażemy, co warto (a nawet trzeba) zwiedzić.

Polecamy również

0 komentarze