Berlin - porady praktyczne

by - czerwca 13, 2015

Na początku czerwca trafił się kolejny długi weekend i należało go dobrze wykorzystać :) Tym razem obraliśmy kierunek zachodni trafiając do Berlina oraz pobliskiemu mu Poczdamu. Kolejne państwo, kolejna stolica o bogatej i burzliwej historii. Spacerowaliśmy śladami muru berlińskiego, niedźwiedzi, "ampelmannów" oraz pałaców. Zanim jednak przedstawimy Wam, co udało nam się u naszych zachodnich sąsiadów zobaczyć, przedstawiamy kilka przydatnych (mamy nadzieję) informacji na początek.



Jak dojechać do Berlina?

Opcja 1: samolot
Bezpośrednio do Berlina możemy dolecieć liniami Air Berlin z lotnisk w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Kursy z Warszawy i Krakowa odbywają się trzy razy dziennie, natomiast z Gdańska - dwa razy dziennie. Samoloty lądują na lotnisku Berlin Tegel. Jest ono bardzo dobrze skomunikowane z centrum. Do miasta kursują cztery autobusy: TXL, X9, 128, 109, które odjeżdżają bardzo często spod samego lotniska (wystarczy wyjść z terminalu). Więcej informacji jak dojechać do centrum znajdziecie na stronie.

Opcja 2: pociąg
Bezpośrednio pociągi do stolicy Niemiec odjeżdżają z Warszawy, Szczecina oraz Gdyni. Z Warszawy (m.in. przez Poznań) pociągi kursują 4 razy dziennie. Podróż trwa ok. 5 godzin (z Poznania ok. 3 godz.). Pociągi zatrzymują się na dworcu Ostbanhof i Hauptbanhof.
Z Gdyni pociągi kursują raz dziennie (m.in. przez Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań) i również zatrzymują się na wyżej wymienionych stacjach. Podróż trwa znacznie dłużej, bo ok. 7,5 godz.
Do stolicy Niemiec dwa razy dziennie kursują też pociągi ze Szczecina. Podróż trwa niecałe 2 godz., po czym wysiadamy na stacji Berlin Gesundbrunnen. Stąd U-Bahn lub S-Bahn zawiezie nas w różne części miasta. 
Niestety, nie oszukujmy się, podróż pociągami jest droga. Dlatego można kombinować z przejazdami mieszanymi. Dojechać polskim pociągiem do jednej ze stacji granicznych, a następnie regionalną koleją lub innym środkiem transportu dojechać do Berlina.

Opcja 3: autobus
Do Berlina autobusem dojedziemy praktycznie z każdego większego miasta w Polsce. Najczęstszymi przystankami są: Berlin Tegel, Berlin Schönefeld (skąd do centrum możemy dojechać koleją regionalną albo S-Bahn) oraz główny dworzec autobusowy (Zentraler Omnibusbahnhof). Znajduje się on w zachodniej części miasta, a w jego pobliżu oczywiście przystanki autobusowe, U-Bahn i S-Bahn. Przewoźnicy jeżdżący do Berlina z Polski to między innymi: Simple Express, Polski Bus, Eurolines, Sindbad, Interglobus Tour, Berlin Express. Ceny są zróżnicowane, ale na pewno każdy znajdzie coś dla siebie :)

Komunikacja miejska

To praktyczny i szybki sposób na poruszanie się po każdym większym mieście. W Berlinie mamy do dyspozycji wiele środków komunikacji: metro (U-Bahn), kolejka podmiejska (S-Bahn), autobusy (A) i tramwaje (T). Na wszystko oczywiście obowiązują te same bilety. Berlin podzielony jest na trzy strefy: A, B i C. W zależności od naszych potrzeb bilety są łączone na strefę AB, BC i ABC. Warto jednak pamiętać, że większość godnych zobaczenia miejsc w mieście znajduje się w centrum, czyli strefie A.


Co ciekawe automaty biletowe (najczęściej możemy spotkać je na stacjach metra, dworcach, lotniskach) posługują się także językiem polskim :). Trzeba również pamiętać, że wchodząc na stację U-Bahn i S-Bahn nie będą nas zatrzymywać żadne bramki. Bilet należy skasować w automacie na stacji przed wejściem do pociągu. W autobusach i tramwajach kasowniki znajdują się tak jak w Polsce na swoich miejscach. Dodatkowo do autobusu (tak jak w Barcelonie) wchodzi się tylko drzwiami przy kierowcy. Dlatego nie ma możliwości jazdy na gapę :)
To co najbardziej nas zaskoczyło to fakt, że bilety ulgowe przysługują tylko dzieciom do 15 roku życia. Dzieci poniżej 6 lat nie muszą posiadać biletu. Reszta (nawet studenci) musi zadowolić się biletem normalnym.

Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów biletów jakie obowiązują w Berlinie:

Bilet na krótką trasę (Kurzstrecke) - pozwala przejechać maksymalnie 2 stacje metrem/kolejką podmiejską (U/S-Bahn) lub 6 przystanków autobusem/tramwajem. Cena: normalny - 1,6 E, ulgowy - 1,2 E.

Bilet jedno-przejazdowy (Einzelfahrausweis) - umożliwia jazdę maksymalnie przez 2 godz. z dowolną ilością przesiadek do różnych środków transportu. Obowiązują na różne strefy. Cena: AB normalny - 2,70, ulgowy - 1,70 E; BC normalny - 3 E, ulgowy - 2,10 E; ABC normalny - 3,30 E, ulgowy - 2,4 E.

Bilet jedno-przejazdowy strefa A/C (Anschlussfahrschein) - jeśli posiadamy bilet na strefę AB lub BC możemy rozszerzyć naszą podróż o strefę A lub C. Bilet umożliwia jazdę maksymalnie przez 2 godz. z dowolną ilością przesiadek w obrębie strefy A lub C. Cena: 1,6 E.

Bilet całodniowy (Tageskarte) - umożliwia podróż dowolnymi środkami transportu od momentu skasowania biletu do godz. 3 rano następnego dnia. Cena: AB normalny - 6,90 E, ulgowy - 4,70 E; BC normalny - 7,20, ulgowy - 5,10 E; ABC normalny - 7,40 E, ulgowy - 5,30.

Bilet grupowy całodniowy (Kleingruppen-Tageskarte) - umożliwia podróż dowolnymi środkami transportu od momentu skasowania biletu do godz. 3 rano następnego dnia dla maksymalnie 5 osób. Cena: AB - 16,90 E, BC - 17,20 E, ABC - 17,40 E.

Sami przez te cztery dni używaliśmy biletów jednodniowych. Po szybkich kalkulacjach okazało się, że jest to tańsza opcja niż kupowanie karty turystycznej, czy biletów jedno-przejazdowych. Dodatkowo mamy ten komfort, że możemy jeździć przez cały dzień ile tylko chcemy. Więcej informacji o biletach znajdziecie na oficjalnej stronie berlińskiej komunikacji miejskiej BVG

Zniżki turystyczne

Berlin WelcomeCard
Karta ta jest oficjalną kartą turystyczną w Berlinie. Zawiera bilet na komunikację miejską oraz ok. 200 zniżek turystycznych. Dostępna jest na 48 godz., 72 godz. i 5 dni oraz dla dwóch stref miejskich Berlin AB i Berlin ABC (również Poczdam i Lotnisko Berlin Schönefeld). Jedna karta może być wykorzystana przez jedną osobę. Jej cena waha się między 19,50 E (48 godz. dla Berlin AB), a 39,50 E (5. dniowa dla Berlin ABC).

Berlin WelcomeCard Museum Island
Oprócz licznych zniżek i biletu na komunikację miejską, dzięki tej karcie możemy za darmo zwiedzać muzea znajdujące się na Wyspie Muzeów. Karta ta jest ważna jednak tylko przez 3 następujące po sobie dni. Dostępna jest w dwóch wersjach: dla Berlin AB oraz Berlin ABC. W zależności od stref jakie wybierzemy kosztuje ona: 40,50 E albo 42,50 E.

Museumspass/ Museumspass ermäßigt
Dzięki karcie mamy możliwość zwiedzenia za darmo 50 muzeów i wystaw. Są to zarówno główne, najbardziej znane muzea w Berlinie, jak i mniejsze obiekty. Karta ważna jest przez 3 następujące po sobie dni, aktywowana zostaje podczas pierwszej wizyty w którymś z muzeum. Cena: 24 E (normalna), 12 E (studenci, uczniowie, bezrobotni).

Minisłownik polsko-niemiecki


Polecamy również

0 komentarze